Cmentarz Komunalny w Czechowicach-Dziedzicach

Regulamin

Uchwała Nr XV/116/15
Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach
 
z dnia 27 października 2015 r.


w sprawie ustalenia regulaminu korzystania z cmentarza komunalnego w Czechowicach-Dziedzicach


Na podstawie art. 40 ust. 2 pkt. 4 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2015 r. poz. 1515) oraz art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. z 2011 r. Nr 118, poz. 687 z późn. zm.)


Rada Miejska w Czechowicach-Dziedzicach
uchwala:

§ 1. Wprowadza się „Regulamin korzystania z cmentarza komunalnego w Czechowicach-Dziedzicach” stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Czechowic-Dziedzic.
§ 3. Uchwała wchodzi w życie po upływie czternastu dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.



                                                                                                          Przewodniczący Rady Miejskiej

                                                                                                                      Damian Żelazny



 
                                                                                                  Załącznik do uchwały Nr XV/116/15
             Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach
             z dnia 27 października 2015 r.


 
REGULAMIN KORZYSTANIA Z CMENTARZA KOMUNALNEGO W CZECHOWICACH-DZIEDZICACH


Rozdział 1.
Postanowienia ogólne
 
§ 1. 1. Cmentarz komunalny w Czechowicach-Dziedzicach będący własnością Gminy Czechowice-Dziedzice położony jest przy ul. Kopernika w Czechowicach-Dziedzicach.
2. Biuro obsługi cmentarza znajduje się w siedzibie Administracji Zasobów Komunalnych w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Legionów 85. Biuro czynne jest w dni robocze od poniedziałku do środy w godzinach od 700 do 1500, w czwartki w godzinach od 700 do 1700 i piątki w godzinach od 700 do 1300.  Po godzinach urzędowania oraz w soboty, niedziele i święta uzgodnienia organizacji pochówku można dokonać pod numerem telefonu +48 695 421 444.

§ 2. Dla potrzeb niniejszego Regulaminu stosuje się następujące pojęcia:
1) miejsce grzebalne – część powierzchni grzebalnej wyznaczonej na urządzenie oznaczonego grobu;
2) dysponent grobu – osoba, która dokonała rezerwacji grobu i uiściła stosowną opłatę.

§ 3. 1. Cmentarz jest otwarty i dostępny:
1) w okresie od 1 kwietnia do 30 września w godzinach od 600 do 2100;
2) w okresie od 1 października do 31 marca w godzinach od 700 do 1800 (nie dotyczy 31 października oraz  1 i 2 listopada oraz 24, 25 i 26 grudnia, w których to dniach dostępny jest całą dobę).
2. W przypadku wystąpienia warunków i zjawisk atmosferycznych mogących stwarzać zagrożenie dla osób przebywających na terenie cmentarza zarządca upoważniony jest do jego zamknięcia celem uniemożliwienia wejścia na teren cmentarza.

§ 4. Gmina Czechowice-Dziedzice nie ponosi odpowiedzialności za szkody na terenie cmentarza powstałe z przyczyn niewynikających z braku wykonania obowiązków zarządcy.

§ 5. Na cmentarzu może być pochowany każdy zmarły bez względu na narodowość, wyznanie, światopogląd, pochodzenie społeczne i rodzaj obrzędu oraz niezależnie od miejsca jego śmierci i ostatniego miejsca zamieszkania na wniosek osoby lub instytucji posiadającej prawo do pochowania.

§ 6. 1. Na cmentarzu komunalnym pochowanie zwłok i szczątków ludzkich odbywa się w grobach ziemnych i murowanych po uzyskaniu zezwolenia zarządcy cmentarza.
2. Na cmentarzu obowiązuje plan usytuowania grobów.
3..Rezerwacja miejsc grzebalnych i kopanie grobów dokonywane są zgodne z planem usytuowania grobów w poszczególnych sektorach cmentarza oraz z zachowaniem obowiązujących wymiarów określonych w tym planie. 
4. Każdy grób posiada odrębne oznaczenie w postaci przyporządkowanego numeru z uwzględnieniem planu usytuowania grobów sporządzonym dla cmentarza.
5. Na cmentarzu urządza się:
1) groby ziemne pojedyncze:
a)  dziecięce w których składa się trumnę ze zwłokami dziecka do lat 6 o wymiarach na powierzchni grobu: długość 1,2 m, szerokość 0,6 m, głębokość 1,2 m;
b)  zwykłe w których składa się jedną trumnę o wymiarach na powierzchni grobu: długość 2,0 m, szerokość 1,0 m, głębokość 1,7 m;
c)  urnowe w których składa się jedną urnę o wymiarach na powierzchni grobu: długość 0,5 m, szerokość 0,5 m, głębokość 0,7 m;
2) groby ziemne rodzinne i zbiorowe:
a)  rodzinne dwupoziomowe dla dwóch trumien umiejscowionych jedna nad drugą o wymiarach na powierzchni grobu: długość 2,0 m, szerokość 1,0 m, głębokość 2,5 m;
b)   rodzinne jednopoziomowe dla dwóch trumien umiejscowionych jedna obok drugiej o wymiarach na powierzchni grobu: długość 2,0 m, szerokość 2,0 m, głębokość 1,7 m;
c)  zbiorowe jednopoziomowe o wymiarach na powierzchni grobu: długość 2,0 m, szerokość stanowiąca wielokrotność 1,0.m, głębokość 1,7 m;
d)  zbiorowe dwupoziomowe o wymiarach na powierzchni grobu: długość 2,0 m, szerokość stanowiąca wielokrotność 1,0.m, głębokość 2,5 m;
e)  zbiorowe urnowe, w których składa się cztery urny o wymiarach na powierzchni grobu: długość 1,0 m, szerokość 1,0.m, głębokość 0,7 m;
3) groby murowane pojedyncze:
a)  zwykłe w których składa się jedną trumnę o wymiarach na powierzchni grobu: długość 2,2 m, szerokość 1,0 m, głębokość 1,2 m;
b)  urnowe w których składa się jedną urnę o wymiarach na powierzchni grobu: długość 0,5 m, szerokość 0,5 m, głębokość 0,8 m;

4) groby murowane rodzinne i zbiorowe:
a)  rodzinne dwupoziomowe dla dwóch trumien umiejscowionych jedna na drugiej o wymiarach na powierzchni grobu: długość 2,2 m, szerokość 1,0 m, głębokość 2,1 m;
b)  rodzinne jednopoziomowe dla dwóch trumien umiejscowionych jedna obok drugiej o wymiarach na powierzchni grobu: długość 2,2 m, szerokość 2,0 m, głębokość 1,2 m;
c)   zbiorowe urnowe, w których składa się cztery urny o wymiarach na powierzchni grobu: długość 1,0 m, szerokość 1,0.m, głębokość 0,8 m;
d)  zbiorowe jednopoziomowe o wymiarach na powierzchni grobu: długość 2,2 m, szerokość stanowiąca wielokrotność 1,0.m, głębokość 1,2 m;
e)  zbiorowe dwupoziomowe o wymiarach na powierzchni grobu: długość 2,2 m, szerokość stanowiąca wielokrotność 1,0.m, głębokość 2,1 m.
6. Głębokość grobów murowanych (za wyjątkiem murowanych urnowych) uwzględnia warstwę sanitarną ziemi, jako izolację, o grubości 0,3 m od sklepienia do poziomu ziemi.
7. Wymiary grobów wyszczególnione w ust. 5 nie mają zastosowania dla grobów istniejących.
8. Zarządca cmentarza ma prawo żądać od dysponenta grobu lub miejsca grzebalnego, dostosowania grobu lub miejsca grzebalnego i przejścia miedzy grobami do wymaganych wymiarów.


Rozdział 2.
Procedura pochówku
 
§ 7. 1. Pochowanie zwłok lub szczątków ludzkich na cmentarzu komunalnym następuje na podstawie zgłoszenia osób posiadających prawo do pochowania i dostarczenia zarządcy cmentarza wymaganych prawem dokumentów. Zarządca cmentarza na tej podstawie wydaje zezwolenie na dokonanie pochówku.
2. Dokonanie pochówku bez zezwolenia zarządcy cmentarza jest zabronione.
3..Zgłoszenia organizacji pochówków należy dokonywać w biurze obsługi cmentarza co najmniej z jednodniowym wyprzedzeniem a w przypadku niskich temperatur i występowania „zmarzliny” co najmniej z dwudniowym wyprzedzeniem przed wnioskowaną datą pochówku.
4. Zarządca cmentarza ma prawo odmowy wydania zgody na wnioskowany termin pochówku, w szczególności z powodu wystąpienia niskich temperatur, zbieżności terminów pochówków i naruszenia terminu zgłoszenia określonego w ust. 3.
5. Pochówki odbywają się w godz. od 900 do 1700 od poniedziałku do soboty za wyjątkiem świąt. W przypadkach szczególnie uzasadnionych zarządca umożliwi zorganizowanie pogrzebu w innych dniach i godzinach.
6. Do dysponowania wolnym miejscem w grobie ziemnym lub murowanym przeznaczonym do pochowania więcej niż jednej osoby, uprawnione są osoby określone w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. z 2011 r. Nr 118, poz. 687 z późn. zm.).

7. Zarządca cmentarza jest upoważniony do żądania od osoby organizującej pochówek, nie będącej dysponentem, złożenia oświadczenia o posiadaniu uprawnienia do miejsca i sposobu pochowania zwłok lub szczątków ludzkich.
8. W przypadku organizowania na cmentarzu pochówku zwłok osoby zmarłej poza granicami kraju, wszelkie dokumenty niezbędne do pochowania,  a wystawione w języku obcym, winny być przedłożone wraz z tłumaczeniem na język polski dokonanym przez tłumacza przysięgłego.
9. Załatwianie spraw formalno-organizacyjnych niezbędnych do przyjęcia zwłok do pochowania na cmentarzu jak i innych spraw związanych z działalnością cmentarza, odbywa się w biurze zarządcy.
10. Dysponent grobu winien zapewnić jego oznakowanie poprzez umieszczenie na nim tabliczki nekrologowej z trwałym napisem zawierającym co najmniej imię i nazwisko oraz datę śmierci osoby pochowanej, z zastrzeżeniem ust. 11.
11. Na grobie osoby nieznanej z imienia i nazwiska organizator pochówku winien zapewnić co najmniej tabliczkę z napisem „NN” i datę zgonu, a gdy nie jest znana, datę pochówku.
12. Organizator pochówku zobowiązany jest do naprawienia wszelkich szkód powstałych w wyniku wykonywanych przez niego czynności pochówku na cmentarzu.


Rozdział 3.
Opłaty
 
§ 8. 1. Na cmentarzu komunalnym obowiązują opłaty za korzystanie z cmentarza i usługi cmentarne.  
2. Opłaty o których mowa w ust. 1 pobiera zarządca cmentarza zgodnie z obowiązującym cennikiem.

§ 9. 1. Opłata za rezerwację miejsca grzebalnego pod grób ziemny dla osoby żyjącej, opłata za rezerwację grobu ziemnego oraz opłata za przedłużenie okresu rezerwacji miejsca grzebalnego dla osoby żyjącej lub rezerwacji grobu ziemnego pobierana jest na okres 20 lat.
2. W przypadku dokonania pochówku na zarezerwowanym miejscu grzebalnym przed upływem okresu o którym mowa w ust. 1 nie ma obowiązku ponownego uiszczenia opłaty rezerwacyjnej. W przypadku dokonania pochówku na zarezerwowanym miejscu grzebalnym lub w istniejącym grobie ziemnym lub murowanym przed upływem okresu opłaconej rezerwacji, nie ma obowiązku ponownego uiszczenia opłaty rezerwacyjnej.
3. Po upływie okresu, za który wniesiono opłatę należy bez wezwania zarządcy cmentarza dokonać przedłużenia rezerwacji i wnieść opłatę na kolejny okres.
4..Zarządca cmentarza nie ma obowiązku powiadomienia dysponenta grobu o upływie terminu ważności opłaty za rezerwację.
5. Wniesienie opłaty za rezerwację na kolejny okres po upływie okresu, za który wniesiono opłatę może nastąpić do czasu gdy miejsce grzebalne lub grób nie zostało przejęte przez zarządcę cmentarza. W takim przypadku opłata wnoszona jest w wysokości zgodnej z obowiązującym na dzień wniesienia cennikiem opłat na wymagany kolejny okres liczony od daty upływu terminu ważności opłaty za zachowanie rezerwacji na dalszy okres.
6..Opłacenie rezerwacji przez osobę inną niż dysponent grobu nie powoduje nabycia przez te osobę uprawnień przysługujących dysponentowi grobu.
7..Zarządca cmentarza jest upoważniony do żądania od osoby niebędącej dysponentem grobu, wnoszącej opłatę rezerwacyjną na kolejny okres złożenia pisemnego oświadczenia, że nikt z członków rodziny zmarłego spoczywającego w tym grobie uprawionych na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. z 2011 r. Nr 118, poz. 687 z późn. zm.) nie wnosi zastrzeżeń do dokonania opłaty.
8. W przypadku gdy prawo dysponowania grobem zgłasza dwie lub więcej osób, wszelkie rozstrzygnięcia związane z dysponowaniem grobem winny być ustalone przez te osoby. Zarządca cmentarza nie jest właściwy do rozstrzyganie sporów w zakresie dysponowania takim grobem.
9. Opłaty za rezerwację nie podlegają zwrotowi z zastrzeżeniem ust. 10 pkt 1 i § 11.
10. Rozliczenie i zwrot opłaty:
1) opłata za rezerwację miejsca grzebalnego dla osoby żyjącej pod grób ziemny, którego dysponent zrzekł się uprawnienia do miejsca w czasie trwania rezerwacji podlega zwrotowi w wysokości proporcjonalnej do okresu niewykorzystania,
2) podstawą do obliczenia wysokości zwrotu niewykorzystanej części opłaty, o której mowa w ust. 10 pkt 1 jest wartość netto wniesionej opłaty, z zastrzeżeniem pkt 5,
3) opłaty rozlicza się z dokładnością do 1 miesiąca przyjmując wartość 1 miesiąca jako 1/240 opłaty za rezerwację dla osoby żyjącej pod grób ziemny. Opłata wniesiona w danym miesiącu zalicza się do okresu trwania rezerwacji,
4) zwrot niewykorzystanej opłaty rezerwacyjnej, o której mowa w ust. 10 pkt1 następuje na pisemny wniosek dysponenta miejsca,
5) w przypadku zwrotu niewykorzystanej opłaty rezerwacyjnej w okresie do 5 lat trwania rezerwacji przedmiotem rozliczenia jest opłata w wysokości brutto.

 
Rozdział 4.
Likwidacja grobu

§ 10. 1. Dysponentowi grobu, który nie wniósł opłaty rezerwacyjnej na kolejny okres nie przysługuje roszczenie o przywrócenie prawa dysponowania grobem, chociażby grób odwiedzał i utrzymywał go w należytym stanie, z zastrzeżeniem § 9 ust. 5.
2. W przypadku nieprzedłużenia okresu rezerwacji miejsca grzebalnego pod grób dla osoby żyjącej lub nie przedłużenia okresu rezerwacji grobu i nie wniesienia opłaty za rezerwację za miejsce grzebalne lub grób zarówno ziemny jak i murowany pojedynczy, zostanie zakwalifikowane jako miejsce grzebalne przechodzące do dyspozycji zarządcy. W takim przypadku dysponentowi nie przysługuje żadne roszczenie odszkodowawcze.
3. Zakwalifikowanie przez zarządcę cmentarza grobu jako miejsca grzebalnego będzie poprzedzone informacją na grobie, gablotach informacyjnych na cmentarzu i stronie biuletynu informacji publicznej zarządcy co najmniej na 12 miesięcy przed terminem przejęcia miejsca lub grobu.
4..Dysponent miejsca grzebalnego lub grobu, który nie przedłużył okresu rezerwacji, zobowiązany jest do usunięcia wszelkich elementów i nagrobka z miejsca grzebalnego lub grobu. Jeżeli elementy lub nagrobek nie zostaną usunięte w terminie 3 miesięcy od terminu o którym mowa w ust. 3 zostaną usunięte przez zarządcę.
5. Przy ponownym użyciu grobu szczątki poprzednio pochowanych zwłok lub resztki trumny pozostają w tym grobie lub na wniosek dysponenta i za zgodą zarządcy zostaną wydobyte i pochowane na tym samym cmentarzu, na miejscu wskazanym przez zarządcę.

 
Rozdział 5.
Ekshumacja
 
§ 11. 1. W przypadku ekshumacji zwłok lub szczątków ludzkich opłatę rezerwacyjną dla grobu ziemnego w czasie jej trwania oblicza się i zwraca dysponentowi grobu na jego pisemny wniosek według zasad opisanych w § 9 ust. 10.
2. Ekshumacja zwłok i szczątków winna być dokonana za wiedzą zarządcy cmentarza.
3. Uprawniony, na którego wniosek dokonano ekshumacji zwłok jest obowiązany doprowadzić miejsce grzebalne do stanu umożliwiającego jego ponowne użycie do ponownego pochówku.
4. Uprawniony ponosi wszelkie koszty wynikające z ekshumacji zwłok.
5. Zwłoki i szczątki ludzkie ekshumowane i chowane w nowych grobach traktowane są jako nowy pochówek za który pobiera się opłaty zgodnie z obowiązującym cennikiem.  


Rozdział 6.
Wykonywanie pochówku
 
§ 12. 1. Na terenie cmentarza komunalnego działalność związaną z wykonywaniem pochówku mogą prowadzić podmioty gospodarcze uprawnione do tego na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej lub rejestru sądowego.
2. Osoba uprawniona do pochówku obowiązana jest do uiszczenia opłaty za kopanie grobu w wysokości według obowiązującego cennika.
3. Zabezpieczenie właściwych i bezpiecznych warunków przemieszczania się konduktu pogrzebowego, za wyjątkiem utwardzonych dróg cmentarnych, należy do obowiązku osoby lub podmiotu organizującego pochówek.


Rozdział 7.
Roboty kamieniarskie, budowlane

§ 13. 1. Na terenie cmentarza komunalnego działalność gospodarczą związaną z wykonywaniem prac kamieniarskich i budowlanych mogą prowadzić podmioty uprawione do takiej działalności na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej lub rejestru sądowego.
2. Na terenie cmentarza zakazuje się wykonywania prac kamieniarskich i budowlanych bez ich uprzedniego zgłoszenia u zarządcy cmentarza, uzyskania zezwolenia na wykonywanie tych prac i uiszczenia z tego tytułu przez dysponenta miejsca grzebalnego lub grobu, opłaty według obowiązującego cennika.
3..W zezwoleniu o którym mowa w ust. 2 określa się co najmniej dysponenta miejsca grzebalnego lub grobu zleceniodawcę, rodzaj robót i miejsce grzebalne lub grób którego prace dotyczą.
4. W celu uzyskania zezwolenia na wykonanie prac kamieniarskich i budowlanych na terenie cmentarza wymagalne jest:
1) w przypadku powierzenia przez dysponenta miejsca grzebalnego lub grobu wykonania prac wybranemu wykonawcy – pisemne oświadczenie o powierzeniu wykonania prac określonemu wykonawcy lub oświadczenie wykonawcy o upoważnieniu go przez dysponenta miejsca grzebalnego lub grobu do wykonania robót;
2) pisemne oświadczenie wykonawcy potwierdzające fakt zapoznania się z regulaminem cmentarza;
3) dla wykonywania nagrobka przedłożenie przez wykonawcę robót szkicu z wymiarowaniem;
4) w przypadku innych robót, określenie ich rodzaju, zakresu i wymiarów;
5) uzyskanie potwierdzenia od zarządcy cmentarza zgodności wymiarów projektowanych obiektów z normatywami grobów, z planem zagospodarowania cmentarza i ładem przestrzennym.
5. Zezwolenie na wykonywanie prac ziemnych, kamieniarskich i budowlanych o którym mowa w ust. 4 zachowuje ważność na okres 6 miesięcy od dnia wydania zezwolenia z zastrzeżeniem ust. 6.
6. Grób murowany winien być wybudowany najdalej w ciągu 12 miesięcy od uzyskania pisemnego zezwolenia.
7. Uzyskanie zezwolenia, o którym mowa w ust. 4 i wniesienie opłaty za zezwolenie na wykonanie prac kamieniarskich i budowlanych nie jest wymagane przy wykonywaniu niżej wymienionych prac:
1) drobne prace kamieniarskie (zdjęcie i osadzenie akcesoriów, wykucie liter, ich odnowienie, itp.);
2) drobne prace budowlane (konserwacyjne np. uzupełnienie spoin, itp.).
8. W przypadku niezastosowania się do wymogów określonych zezwoleniem zarządca cmentarza może zażądać przebudowy nagrobka własnym staraniem i na wyłączny koszt dysponenta grobu.
9. Roboty polegające na budowie grobów murowanych, montażu lub demontażu nagrobków w całości lub w części, montażu płyt nagrobnych, zabudowie okładzin na istniejących grobach murowanych, zmianie nawierzchni miejsca grzebalnego, itp. – wymagają uzgodnienia z zarządcą cmentarza warunków ich wykonania.
10. Zagospodarowanie otoczenia grobów, w tym zabudowa ławek, sadzenie i usuwanie drzew wymagają uzgodnienia z zarządcą cmentarza pod sankcją obowiązku ich usunięcia na własny koszt dysponenta grobu w przypadku wystąpienia kolizji utrudniających korzystania z cmentarza przez innych użytkowników.
11.Wykonawca rozpoczęcie i zakończenie prac zobowiązany jest zgłosić zarządcy cmentarza.
12. Zezwolenie na wykonanie prac kamieniarskich i budowlanych wydaje się na ściśle określony grób. W przypadku wykonywania prac jednocześnie przy kilku grobach wymagane jest uzyskanie odrębnego zezwolenia na każdy z nich.
13. Uformowanie pagórka i ustawienie drewnianej obudowy na grobie nie wymaga zezwolenia zarządcy cmentarza.
14. Wykonawca podczas prac budowlanych związanych z budową grobu murowanego zobowiązany jest zapewnić wymagany prawem budowlanym nadzór osoby posiadającej uprawnienia budowlane.
15. Wykonawcom prac zabrania się zastawiania dróg i przejść pojazdami, pojemnikami, materiałami budowlanymi i sprzętem oraz pozostawiania nieuporządkowanego terenu. Przygotowanie zapraw murarskich może odbywać się tylko w specjalnych pojemnikach.
16. Zabrania się wyrzucania gruzu i odpadów po robotach kamieniarskich – budowlanych do pojemników usytuowanych na terenie cmentarza. Pozostały po remoncie lub rozbiórce gruz jest odpadem i zgodnie z ustawą o odpadach (Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243 ze późn. zm.) należy wywieźć z terenu cmentarza i zagospodarować zgodnie z przepisami.
17. Wykonawca prac zobowiązany jest do naprawienia wszelkich szkód powstałych w wyniku wykonywanych przez niego prac.
18.Wykonywanie prac nie może zakłócać spokoju i powagi miejsca oraz kolidować z trwającymi ceremoniami pogrzebowymi.
 

Rozdział 8.
Postanowienia końcowe

§ 14. 1. Miejsca zarezerwowane pod groby ziemne i murowane nie mogą być przedmiotem obrotu cywilno-prawnego.
2. W przypadku rezygnacji z dokonanej rezerwacji dla grobu murowanego warunki przejęcia i zwrotu udokumentowanych nakładów określa zarządca cmentarza.
3. Nie jest dozwolone murowanie ścian w grobie ziemnym, a tym samym przekształcenie grobu ziemnego w grób murowany.
4. Pochowanie zwłok i prochów do istniejącego grobu jest możliwe po ustaleniu, że osoba uprawniona do pochowania – dysponent posiada prawo do wskazanego grobu, brak jest przeszkód formalnych i technicznych do użycia grobu do pochowania oraz uiszczone zostały należne opłaty.

§ 15. 1. Obowiązek utrzymania czystości i porządku na grobie jak również miejscu grzebalnym zarezerwowanym pod grób oraz ich otoczenia spoczywa na jego dysponencie.
2. Na terenie cmentarza komunalnego zabrania się:
1)  zakłócania ciszy, porządku i powagi miejsca;
2)  przebywania dzieci bez opieki dorosłych;
3)  zaśmiecana terenu w tym wysypywania odpadów poza pojemniki do tego przeznaczone;
4)  niszczenia zieleni, nagrobków i urządzeń cmentarnych;
5)  przebywania na cmentarzu poza godzinami otwarcia cmentarza;
6)  prowadzenia jakiejkolwiek działalności gospodarczej, umieszczania reklam i ogłoszeń;
7) wjazdu na cmentarz pojazdami mechanicznymi (za wyjątkiem pojazdów związanych z funkcjonowaniem cmentarza i przeprowadzania pogrzebu, firmy kamieniarskiej,  policji, pogotowia ratunkowego, prokuratury, straży miejskiej i inspekcji sanitarnej);
8)  przebywania w stanie nietrzeźwym;
9)  tamowania dróg i przejść na kwatery grzebalne oraz ścieżek międzygrobowych;
10) żebractwa,
11) wprowadzania zwierząt.
3. Na terenie cmentarza zabrania się dokonywania następujących czynności bez uprzedniego zgłoszenia i uzyskania zgody zarządcy cmentarza:
1)  wykonywania prac ziemnych z zastrzeżeniem § 13 ust. 9 (ponowne formowanie pagórka),   kamieniarskich i budowlanych;
2)  wjeżdżania pojazdami mechanicznymi i konnymi w przypadku budowy i remontu nagrobków,  budowy grobów murowanych z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 7;
3)  sadzenia drzew i krzewów lub ich usuwanie;
4)  zagospodarowania otoczenia grobów i stawiania ławek.

§ 16. 1. Na terenie cmentarza znajduje się kaplica.
2. Kaplica służy do przechowywania zwłok i urn przed ceremonią pogrzebową oraz przeprowadzenia ceremonii.
3. Kaplica udostępniana jest na wniosek osób uprawnionych do pochowania zwłok i po uiszczeniu obowiązującej opłaty za usługę korzystanie z kaplicy.

§ 17. 1. Tablice ogłoszeń ogólnodostępne na cmentarzu służą wyłącznie do nieodpłatnego wywieszania nekrologów i podziękowań rodziny za uczestnictwo w pogrzebie.
2. Zarządca cmentarza jest upoważniony do zdejmowania innych ogłoszeń niż określonych w pkt 1 bez ponoszenia odpowiedzialności odszkodowawczej wobec ich autorów i wywieszających.

§ 18. Wnioski i skargi dotyczące cmentarza komunalnego oraz usług cmentarnych realizowanych na cmentarzu komunalnym można zgłaszać do zarządcy cmentarza.

§ 19. W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem ma zastosowanie ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. z 2011 r. Nr 118, poz. 687 z późn. zm.), rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 7 marca 2008 r. w sprawie wymagań jakie muszą spełniać cmentarze, groby i inne miejsca pochówku zwłok i szczątków (Dz. U. z 2008 r. Nr 48, poz. 284) i rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi (Dz. U. z 2001 r. Nr 153, poz. 1783).

up